YEREL
Giriş Tarihi : 10-03-2021 19:02   Güncelleme : 10-03-2021 19:02

3 Turizm Projesi için imzalar atıldı

3 Turizm Projesi için imzalar atıldı

Fırat Kalkınma Ajansı Tarafından Finanse Edilecek Olan Elazığ Kent Müzesi, Sivrice Su Sporları Ve Adrenalin Merkezi, Fırat’ın Saklı Kenti Palu Projelerinin Sözleşmeleri İmzalandı.

Fırat Kalkınma Ajansı Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında “Elazığ Kent Müzesi, Sivrice Su Sporları ve Adrenalin Merkezi, Fırat’ın Saklı Kenti Palu Projelerinin sözleşmeleri imzalandı.

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, tarım, turizm, sanayi ve diğer sektörlerde potansiyele sahip Elazığ’ı daha ilerilere götürmek istediklerini söyledi. Vali Yırık, Fırat Kalkınma Ajansı’na sunulan ve valilik tarafından hazırlanan Elazığ Kent Müzesi, Sivrice Su Sporları ve Adrenalin Merkezi, Fırat’ın Saklı Kenti Palu Projeleri’nin hayata geçmesiyle Elazığ’ın turizmde söz sahibi olacağını söyledi.

Vali Erkaya Yırık projelere ilişkin yaptığı açıklamada; “Fırat Kalkınma Ajansımıza sunulan ve valiliğimizce hazırlanan, hazırlatılan birincisi; Elazığ Kent Müzesi projesi, 4 milyon 85 bin TL’lik bir proje ve buna Fırat Kalkınma Ajansımız 1 buçuk milyonu geçen bir katkıda bulunacak. Diğer projemiz; Sivrice Su Sporları Adrenalin Merkezi. Yine burada da başka vilayetlerde olduğu gibi su sporlarının teşvikiyle birlikte doğal güzelliği olan ve Türkiye’deki tektonik göllerden birisi olan Hazar Gölümüzün turizm, turistik bir destinasyon olabilmesi için müteşekkir, İnşallah bu merkezle birlikte Sivrice ilçemizin dış turizme açılması, insanlarımızın orada yazın su sporlarıyla alakalı zaman geçirmesi, turistik faaliyette bulunması, kışın da inşallah bununla birlikte yapacağımız diğer Hazarbaba Kayak tesisleri ile birlikte önemli bir turistik destinasyon olması noktasında aşama kaydedeceğini ifade etmek istiyorum” dedi.

 ‘‘FIRAT’IN SAKLI KENTİ PALU’’

Palu için hazırlanan proje hakkında bilgi veren Vali Yırık; “Geldiğim günlerde gitmiş olduğum ilk ilçelerden birisi olan ilk olan Palu İlçesi ve orada görmüş olduğumuz tarihi konaktan itibaren devam eden ve Taşköprü’nün üzerinden geçen ve sonrasında Meryem Ana Manastırı’ndan başlayan, oradan Palu Kalesi’ni yamaçtan gören ve devamında Palu Cami ve sonrasında Kara Cimşit Bey Külliyesi’nin de bulunduğu mekanda söz konusu mümtaz yerin önemli bir turizm değeri olduğunu keşifle buradaki alanın gerek alt yapısı gerekse turistik anlamda bir destinasyon olabilmesi için ‘Fırat’ın Saklı Kenti Palu’ adıyla bir proje hazırladık.’’ İfadelerini kullandı.