YEREL
Giriş Tarihi : 25-05-2021 19:00   Güncelleme : 25-05-2021 19:00

2. CIEA Kongresi Üniversitemiz Öğretim Üyelerinin Kongre Başkanlığında Gerçekleşti

2. CIEA Kongresi Üniversitemiz Öğretim Üyelerinin Kongre Başkanlığında Gerçekleşti

Fırat Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Niyazi ÖZDEMİR, Prof. Dr. Hikmet ESEN ve yine Fırat Üniversitesi öğretim üyelerinden aynı zamanda Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcı Prof. Dr. Ulaş ÇAYDAŞ’ın kongre başkanlığını yaptığı 2th International Conference on Innovative Engineering Applications (CIEA’2021) başlıklı kongre Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde 20-22 Mayıs 2021 tarihlerinde tamamen online olarak gerçekleştirildi. Türkçe ismi Uluslararası Yenilikçi İleri Mühendislik Uygulamaları olan konferansın birincisi 2018 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenmiştir. TÜBİTAK TR Dizin’de taranan dergiler arasında bulunan ve Baş Editörlüğünü Prof. Dr. Niyazi ÖZDEMİR, Prof. Dr. Hikmet ESEN’in yaptığı International Journal of Innovative Engineering Applications isimli derginin 2. kongresini de başarılı bir şekilde tamamlandıklarını belirten dergi Editörleri bundan sonra da bilim camiasını bu ve benzeri toplantılarla destekleyeceklerini ifade etmişlerdir.  

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde 20-22 Mayıs 2021 tarihleri arasında pandemi nedeniyle tamamen online gerçekleşen kongreye 112 adet bildiri ile katılım sağlanmıştır. 3 gün süren kongre 28 salonda çevrim içi sunumlarla gerçekleştirilmiştir. Akademik Teşvik Yönetmeliğine uygun olarak 6 farklı ülkeden katılım sağlanmıştır. Mimarlık, Otomotiv, Biyoteknoloji, Kimya, Fizik, Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, İnşaat, Enerji, Çevre, Gıda, Matematik, Endüstri, Üretim-İmalat, Malzeme, Makine, Mekatronik ve Jeoloji Mühendislikleri konuları ile Doğa Bilimleri konuları üzerine sunumlar gerçekleşmiştir. Davetli konuşmacı olarak alanında çok başarılı olan bilim insanlarına yer verilmiştir. 20.05.2021 tarihinde Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ulaş ÇAYDAŞ’ın açılış konuşması ile başlayan kongrede ilk gün Davetli konuşmacılardan Dr. Shyam Kamal (Hindistan; Teknoloji Enstitüsü, Elektrik-Elektronik Müh. Böl.), ‘Bilimsel Çalışmalarda Zaman İstikrarı’ üzerine sunum yapmıştır. İlk gün daha sonra ikinci davetli konuşmacı Dr. Faran Awais Butt (Pakistan; Teknoloji ve Yönetim Üniversitesi) ise ‘Mikro Doppler İmzaları ve Mikro Dronların Ortaya Çıkan Uygulamaları’üzerine bir sunum yapmıştır. Aynı gün saat 13:00’de 6 oturumda bilimsel çalışmaların sunumları devam etmiştir. Kongrenin ikinci günü olan 21.05.2021 tarihinde ise sabah 10:00 ile akşam 17:05’e kadar toplam 10 salonda online olarak oturumlar gerçekleşmiştir. İkinci günün son oturumunda saat 18:00-19:00 arasında iki davetli konuşmacıdan birincisi Dr. Kyusun Choi (ABD, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü) “Ultrason Parmak Görüntü Sistemi” başlıklı sunusunu katılımcılara aktarmıştır. Daha sonra ikinci davetli konuşmacı Dr. Cihan Varol (ABD; Bilgisayar Bilimi Bölümü) ise ‘Dijital Adli Tıpta Temel Sorunlar ve Sınırlamalar’ başlıklı sunusunu gerçekleştirmiştir. 

Kongrenin son günü olan 22.05.2021 tarihinde ise saat 10:00’da 5 oturumda bilimsel çalışmalar sunulmuştur. Saat 13:00’de davetli konuşmacılardan Dr. Messaoud Saidani (Birleşik Krallık; Conventry Üniversitesi İnşaat-Yapı Bölümü) ‘Dairesel İçi Boş Bölüm Üyelerine Kaynaklı Tee-End Bağlantıları’ anlatmıştır. Daha sonra ikinci davetli konuşmacı Dr. Chin-Pang Liu (Birleşik Krallık; Elektrik-Elektronik Müh. Bölümü) sunusunda ‘Radyo Over Fiber Teknikleri ve Uygulamalarını’ anlatmıştır. Üçüncü davetli konuşmacı Dr. Ameer Mohammed (Nijerya; Mekatronik Müh. ve Hava Kuvvetleri Enstitüsü) ‘İnsansız Hava Araçları İçin Otopilot Sisteminin Geliştirilmesi’ başlıklı sunusunu gerçekleştirmiştir. Son davetli konuşmacı olarak Dr. Kouider Bendine (Cezayir; Sidi-Bel-Abbes Üniversitesi Makine Müh. Böl.) ise ‘Kompozitin 3 Boyutlu Baskısı Uzun Karbon Fiber Fırsatları ve Zorlukları’ başlıklı sunumunu katılımcılara sunmuştur. Kongrenin son gününde oturumlar 4 oturumla saat 15:00-17:00 arasında gerçekleştirilerek bitirilmiştir.

Kongrenin kapanış konuşmasında Prof. Dr. Hikmet ESEN, kongreye ev sahipliği yapan Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet POLAT’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ulaş ÇAYDAŞ’a ve emeği geçen tüm Muş Alparslan Üniversitesi akademik personeline teşekkür etti. Prof. Dr. Hikmet ESEN daha sonra kongre Düzenleme Kuruluna ve kongreye katılım sağlayan tüm yazarlara da teşekkür ederek, pandemi şartlarının bir an önce ortadan kalkmasını da umut ederek bundan sonraki kongrelerde yüz yüze sunumlarda görüşme dileklerini sunarak kongre kapanış konuşmasını tamamlamıştır.

Son olarak Prof. Dr. Hikmet ESEN, 2017 yılında Prof. Dr. Niyazi ÖZDEMİR ile sempozyum başkanlığını yürüttüğü 8. Uluslararası İleri Teknolojiler Sempozyumu (IATS’17)’nin bu yıl 9.sunu (9th International Advanced Technologies Symposium, IATS’21) kendi dergileri olan International Journal of Innovative Engineering Applications dergisi ile Enerji Sistemleri Mühendisleri Derneği sponsorluğunda Eylül-Ekim aylarında yapmayı düşündüklerini de belirtti.